БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси вакилларининг Академияга ташрифи
Инсоннинг қонуний ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш Академия фаолиятининг муҳим йўналишларидан ҳисобланади. Ушбу йўналишда турли халқаро ташкилотлар билан амалий алоқалар доимий равишда ривожланмоқда ва кенгайиб бормоқда.
2011 йилнинг 28 июль куни БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Америка, Европа ва Марказий Осиё департаменти раҳбари Джанни Магаццени ва ушбу департамент ходими Дмитрий Алешкевичлар Академияга ташриф буюрдилар. Ушбу ташриф Академия билан БМТнинг мазкур таркибий бўлинмаси ўртасидаги алоқаларни янада ривожлантиришга қаратилган. Учрашувда Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари М.Т. Турғунов, ИИВ Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва юридик таъминлаш бошқармасининг бошлиғи И. Т. Турғунов, ИИВ ва Академиянинг масъул ходимлари иштирок этдилар.
Меҳмонлар мамлакатимиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун малакали кадрлар тайёрлаш, уларга инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида халқаро андозалар доирасида таълим берилиши борасида Академия олдида турган вазифалардан хабардор бўлдилар. Академия даргоҳида ушбу йўналишда салмоқли ишлар амалга оширилаётгани, инсон ҳуқуқлари назарияси ва амалиёти кафедраси фаолият юритаётгани, инсон ҳуқуқлари бўйича Ресурс маркази ташкил қилингани, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолиятида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш механизмини янада такомиллаштиришга қаратилган турли тадбирлар, халқаро семинар-тренинглар ўтказилаётгани қайд этиб ўтилди.
Д. Магаццени Академия профессор-ўқитувчилари таркибининг бундай фаолияти, шубҳасиз, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари томонидан инсон ҳуқуқлари таъминлаш бўйича халқаро андозалар ва миллий қонунчиликнинг моҳияти ва аҳамиятини янада чуқурроқ тушунишларига кўмаклашишига ишонч билдирди ва БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Академия билан бу йўналишдаги ҳамкорликни кенгайтиришга қизиқиш уйғотганлигини баён қилди.
Ташриф чоғида меҳмонлар Академиянинг асосий йўналишлари тўғрисида маълумот олдилар, ички ишлар идоралари ходимларини касбий тайёргарлигини такомиллаштириш борасидаги долзарб муаммоларни муҳокама қилдилар. Улар шунингдек, Академиянинг бир қатор бўлинмалари: Инновацион педагогик технологиялар маркази, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ресурс маркази, Тест маркази фаолияти билан танишиш имконига эга бўлдилар. Меҳмонлар Академиянинг таълим салоҳиятини юксак баҳоладилар ва унинг турли халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлиги натижаларидан қониқиш ҳосил қилганликларини изҳор этдилар.

Визит в Академию делегации Управления Верховного комиссара ООН по правам человека
Важным направлением деятельности Академии является расширение международного сотрудничества в сфере обеспечения законных прав и свобод граждан. Постоянно развиваются и расширяются конструктивные связи с различными международными организациями в этом направлении.
28 июля 2011 г. состоялся рабочий визит в Академию руководителя департамента Америки, Европы и Центральной Азии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Джанни Магаццени и сотрудника этого департамента Дмитрия Алешкевича. Данный визит был направлен на развитие более тесных связей между Академией и данным структурным подразделением ООН.
В ходе встречи, в которой приняли участие первый заместитель начальника Академии М.Т.Тургунов, начальник Управления по защите прав человека и юридического обеспечения МВД республики И.Т.Тургунов, ответственные сотрудники МВД и Академии, гости были проинформированы о тех задачах, которые стоят перед Академией в области подготовки квалифицированных кадров для правоохранительных органов нашей страны, в обучении их международным стандартам в области обеспечении прав человека. Было подчеркнуто, что в стенах Академии в этом направлении осуществляется значительная работа, действует кафедра теории и практики прав человека, создан Ресурсный центр по правам человека, проводятся различные мероприятия, международные семинары-тренинги, направленные на дальнейшие совершенствование механизма обеспечения прав и свобод человека в деятельности правоохранительных органов.
Д.Магаццени выразил мнение, что подобная деятельность профессорско-преподавательского состава Академии, несомненно будет способствовать более глубокому пониманию сути и значения международных стандартов и национального законодательства по обеспечению прав человека сотрудниками правоохранительных органов и выразил заинтересованность Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в расширении контактов с Академией МВД в этом направлении.
В ходе визита гости были проинформирован об основных направлениях деятельности Академии, состоялось обсуждение актуальных вопросов совершенствования профессиональной подготовки сотрудников органов внутренних дел. Они также имели возможность ознакомиться с деятельностью ряда подразделений Академии: Центра инновационных педагогических технологий, Ресурсного центра по правам человека, Тестового центра. Гости высоко оценили образовательный потенциал Академии и выразил свое удовлетворение результатами сотрудничества Академии с различными международными организациями.