ИИОлари профилактика тизимида ислоҳотлар натижалари ва истиқболлари
2011 йилнинг 25 август куни Жиноятларнинг олдини олиш кафедраси ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 20 йиллигига бағишланган «ИИОлари профилактика тизимида ислоҳотлар натижалари ва истиқболлари» мавзусида умумакадемик конференция ўтказилди.
Тадбирда ИИВ ҲООББ, Тошкент шаҳар ИИБ ҲООБ, Тошкент вилоят ИИБ ҲООБ вакиллари, республика болалар ижтимоий мослашув маркази, Академиянинг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашишдаги долзарб масалалар лойиҳаси, илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш бўлимидан илмий ходимлар ҳамда юридик фанлар кафедраларидан профессор-ўқитувчилар, шунингдек 3 ва 4-ўқув курсида жиноятларнинг олдини олиш фаолияти мутахассислиги бўйича таҳсил олаётган тингловчилар иштирок этдилар.
Конференцияда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш хизматлари тизимида олиб борилган ислоҳотлар, уларнинг натижалари ва истиқболлари, шунингдек милиция таянч пунктларининг аҳоли турар жойларида жиноятларнинг олдини олиш фаолияти, маъмурий ҳуқуқбузарликларга оид ишларни юритиш, профилактика инспекторларининг жамоатчилик билан ҳамкорлиги, вояга етмаганлар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, ички ишлар идораларида профилактик ҳисобда турувчи шахслар билан ишлаш фаолиятини такомиллаштириш муаммоларига оид масалаларга бағишланган маърузалар тингланди ва муҳокама қилинди.
Тадбир жараёнида қилинган маърузалар ва чиқишлар барча қатнашчиларда катта қизиқиш уйғотди ва қизғин баҳс-мунозараларга уланиб кетди. Конференция якунида ички ишлар идораларининг профилактика хизмати фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Реформы в системе профилактических служб органов внутренних дел: результаты и перспективы
25 августа 2011 года по инициативе кафедры профилактики преступлений была проведена общеакадемическая конференция, посвященная 20-летию Независимости Республики Узбекистан, на тему «Реформы в системе профилактических служб органов внутренних дел: результаты и перспективы».
В мероприятии участвовали представители Главного управления профилактики правонарушений МВД, Управления профилактики правонарушений ГУВД города Ташкента и Ташкентской области, республиканского центра социальной адаптации детей, профессорско-преподавательский состав юридических кафедр, научные сотрудники проекта актуальных проблем обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью, сотрудники отдела подготовки научно-педагогических кадров, а также слушатели 3, 4 курсов, обучающиеся по специальности «Деятельность по профилактике преступлений».
На конференции были заслушаны доклады о результатах и перспективах реформ, проведённых в системе профилактических служб органов внутренних дел, деятельности опорных пунктов милиции в населённых пунктах, взаимодействии инспекторов профилактики с общественностью, профилактике безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, совершенствовании работы с лицами, состоящими на профилактических учётах в органах внутренних дел.
Прозвучавшие доклады и выступления вызвали большой интерес у участников конференции. Ход их обсуждения сопровождался горячими дискуссиями. По итогам конференции были сформулированы предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности профилактических служб органов внутренних дел.