Биринчи курс тингловчиларининг қасамёди
1 сентябрь Академияда биринчи ўқув курси тингловчилари Ўзбекистон Республикаси ички ишлар ходимларининг қасамёдини тантанали равишда қабул қилдилар. Бу галги қасамёд тарихий - Мустақиллигимизнинг шонли 20 йиллиги нишонланаётган қутлуғ кунда бўлаётганлиги билан ҳам аҳамиятлидир.
Академия саф майдонида ҳозир бўлганлар қалбида байрамона кайфият ҳукмрон. Бўлажак осойишталик посбонларининг кийган либослари жуда ярашиб турибди. Шу билан бирга, залворли вазифани ҳам зиммасига юкламокда.
Қасамёд қилиш тантанасига Ички ишлар вазирлиги раҳбарияти ташриф буюришди. Тадбирни Академия бошлиғи, полковник Ш. Икрамов очар экан, барчани байрам билан табриклади ҳамда ота-она учун фарзанди камолини, эл корига ярайдиган инсон бўлишини кўришдан ортиқроқ бахт йўқлигини мамнуният билан таъкидлади.
Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Б.Матлюбов минбарга кўтарилгач, Сержантлар таркибини тайёрлаш бўйича олий курслари бошлиғи, полковник С. Тангирбердиев Академия шахсий таркиби қасамёд қабул қилиш тантанасига сафланганлиги тўғрисида ахборот берди. Биринчи босқич тингловчилари бирин-кетин Ватани, халқи ҳамда Президентига содиқ бўлишга қасамёд қилишди.
Анъанага мувофиқ аъло ўқиши, намунали хулқи, жамоат ишларидаги фаоллиги билан сафдошларига ўрнак бўлаётган тингловчиларни "Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг стипендиати" Фахрий ёрлиғи билан такдирлаш тўғрисидаги республика Ички ишлар вазирининг буйруғини вазир ўринбосари, полковник А. Мирзаев ўқиб эшиттирди. Генерал-лейтенант Б. Матлюбов вазир стипендиатлари - 4-босқич тингловчиси Нафиса Хўжанова, 3-босқич тингловчиси Дилмурод Алимуҳамедов ҳамда 2-босқич тингловчиси Сарвиноз Душановаларга Фахрий ёрлиқларни топшираркан, уларнинг келгусидаги фаолиятларига муваффақият тилади.
Табрик учун сўз Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Б.Матлюбовга берилди. Вазир қасамёд қилган тингловчиларга яратилган имкониятлар, профессор-ўқитувчилар ҳамда устоз-мураббийлар билим ва тажрибаларидан унумли фойдаланиб, етук мутахассис кадрлар бўлиб етишишлари лозимлигини таъкидлади. Ана шундай жасур ва мард ўғил-қизларга таълим-тарбия берган ота-оналар ҳамда устозларга миннатдорлик билдирди. Уларнинг қасамёдни оқлашларига умид билдираркан, жумладан шундай деди:
- Юртимиз тинчлиги ва фуқароларимиз хавфсизлигини таъминлашга қодир, танлаган касбига меҳр қўйиб, адолат билан иш юритадиган, ички ишлар идоралари ходими деган юксак номга муносиб бўлган, хизматда ва аҳоли ўртасида юксак маданият намуналарини кўрсата оладиган, ўз касбини севадиган фидойи ходимларгина ички ишлар идоралари сафида бўлмоғи керак.
Бундан буён асосий вазифангиз - Академияда ўрнатилган тартиб-интизомга риоя қилган ҳолда аъло баҳоларга ўқиш, намунали хулқни намоён этиб, одобингиз ва жамоат ишларида фаол иштирокингиз билан барчага ўрнак бўлишдан иборатдир. Қабул қилган қасамёдингизга умрбод содиқ қоласиз ва уни билимга чанқоқлик, намунали интизом ҳамда фидокорона хизматингиз билан оқлайсиз, деган умиддаман.
Шундан сўнг профессор-ўқитувчилар номидан кафедра бошлиғи, полковник Бахтиёр Зокиров ҳамда ота-оналар номидан Шоҳида Соиповалар сўзга чиқиб, эл-юрт осойишталигини асрашдек муқаддас вазифани бажаришга шай турган ёшларнинг берилган топшириқларни виждонан ва сидқидилдан адо этишлари, ота-онаси ҳамда устозлари ишончини оқлашларида омад ёр бўлишини тилади.
Биринчи босқич тингловчиси Рустам Абдуллаев ҳамда учинчи босқич тингловчиси, Ички ишлар вазирининг стипендиати Дилмурод Алимуҳамедовлар қасамёд қабул қилганларни ҳамда йиғилганларни байрам билан табриклаб, юртга садоқат билан хизмат қилишга тайёр эканликларини таъкидлашди.
Қасамёд қабул қилишдан олдин
"Тантанали равишда қасамёд қиламан..."
Ўзбекистон Республикасининг Ички ишлар вазири генерал-лейтенант Б.А.Матлюбов Вазир стипендиатларига дипломлар топширмоқда

Принятие присяги слушателями первого курса
1 сентября 2011 г.  в Академии состоялась торжественная церемония принятия присяги сотрудников органов внутренних дел Республики Узбекистан слушателями первого курса. В этом году это событие было примечательным вдвойне, так как наша страна отмечала 20-летие независимости.
Открывая торжественное мероприятие по случаю принятия присяги, начальник Академии МВД республики полковник Ш. Икрамов, обращаясь к министру внутренних дел генерал-лейтенанту Б. Матлюбову, принявшему участие в торжественном мероприятии, профессорско-преподавательскому составу, молодым людям, которые вливаются в ряды слушателей Академии, отметил, что сегодня в этот торжественный день принятия присяги первокурсниками, вся страна празднует 20-летие независимости. И это символично. Созданные в Академии МВД республики условия для получения глубоких знаний и навыков - это результат постоянного внимания и заботы Президента, правительства, руководства МВД республики. Ш. Икрамов пожелал первокурсникам ценить это, стараться овладевать глубокими знаниями, стремиться к новому, постоянно совершенствоваться, расширять свой кругозор и в дальнейшем служить, не жалея сил, ради мира и спокойствия страны, выполняя ответственные задачи по обеспечению прав и законных интересов граждан, и борясь с преступностью.
Произнося слова присяги сотрудников органов внутренних дел, слушатели Академии взяли на себя обязательства честно и добросовестно выполнять свой долг и возложенные на них обязанности по укреплению мира, спокойствия в стране, поклялись быть преданными Родине и народу Узбекистана.
По завершении торжественной церемонии принятия присяги первокурсниками, министр внутренних дел генерал-лейтенант Б. Матлюбов вручил дипломы обладателям стипендии министра внутренних дел. В этом году стипендиатами, которые особо отличились в учебе и проявили активность в общественной жизни, стали слушатели С. Нишанова (2 курс), Д. Алимухамедов (3 курс) и Н. Хужанова (4 курс).
Далее министр внутренних дел генерал-лейтенант Б. Матлюбов поздравил всех с этим знаменательным днем, а также с 20-летием независимости нашей страны. В своем выступлении он отметил, что в годы независимости во главе с Президентом наша страна стала процветающей, укрепила свою мощь, приобрела авторитет на международной арене. Органы внутренних дел вносят достойный вклад в укрепление независимости, защиту мира и спокойствия народа. Для успешного выполнения возложенных на них задач по охране правопорядка и борьбе с преступностью, необходимы хорошо подготовленные кадры, отличающиеся волевыми качествами, физически подготовленные, с высоким уровнем знаний. Руководство и профессорско-преподавательский состав Академии используют все свои силы и возможности для подготовки высококвалифицированных кадров, отвечающих международному уровню. При этом эффективно используются и технические достижения, новые современные методики преподавания. Обращаясь к первокурсникам, Б. Матлюбов выразил надежду на то, что они оправдают доверие. Сегодня главная их задача - овладевать глубокими знаниями, участвовать в общественной жизни, оставаться верными данной присяге и брать пример с тех, кто, благодаря упорному труду и инициативности, стал стипендиатом министра.
Далее первокурсников поздравили: от имени профессорско-преподавательского состава - начальник кафедры оперативно-розыскного права полковник Бахтиёр Закиров, от имени родителей - Шохида Соипова, мама первокурсницы Дильнозы Парпиевой. С ответным словом выступил слушатель первого курса рядовой Рустам Абдуллаев.
После официальной церемонии слушатели прошли торжественным маршем.
Перед принятием присяги
"Торжественно клянусь..."
Министр внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенант Б.А.Матлюбов вручил дипломы обладателям стипендии министра