Амалий кўникмалар шакллантириш
2011 йилнинг 2-3 сентябрь кунлари Тошкент шаҳар Юнусобод туман ИИБ “Бободеҳқон” маҳалласи 400-сонли ҳамда Ҳамза туман ИИБ “Усмон Носир” маҳалласи 269-сонли намунали милиция таянч пунктлари қошида ташкил этилган жиноятларнинг олдини олиш кафедрасининг махсус филиалларида «Жиноятларнинг олдини олиш фаолияти» мутахассислиги бўйича таълим олаётган тингловчилар билан “Милиция таянч пунктлари фаолиятини ташкил этиш” мавзуида амалий машғулотлар ўтказилди. Амалий машғулотлар профилактика инспекторлари томонидан маҳалла фуқаролар йиғини раислари, маҳалла посбонлари, диний-маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчилар, яраштириш комиссияси аъзолари иштирокида ўтказилди.
Машғулотлар давомида жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш фаолиятининг самарадорлигини оширишда профилактика инспекторларининг жамоатчилик билан ҳамкорлиги муҳим эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Ўтказилган машғулотлар натижасида тингловчилар томонидан маъруза машғулотларида олинган назарий билимлар мустаҳкамланди ҳамда уларда милиция таянч пунктларининг фаолиятини тўғри ташкил этиш бўйича амалий кўникмалар шакллантирилди.

Практическое закрепление теоретических знаний
2-3 сентября 2011 года на базе филиалов кафедры профилактики преступлений, созданных в образцовых опорных пунктах милиции № 400 и № 269, расположенных в махалле «Бободехкон» Юнусабадского района и махалле «Усмон Носир» Хамзинского района города Ташкента, для слушателей, обучающихся по специальности «Деятельность по профилактике преступлений», были проведены выездные практические занятия на тему «Организация деятельности опорных пунктов милиции». Практические занятия проводились с участием инспекторов профилактики, председателей сходов граждан махаллей, махаллинских посбонов, советников по вопросам нравственного воспитания и религиозного просвещения, представителей примирительных комиссий.
В ходе занятий была подчёркнута значимость плодотворного взаимодействия, осуществляемого сотрудниками органов внутренних дел с представителями общественности в деле обеспечения общественной безопасности и повышении эффективности профилактики правонарушений.
В результате проведенных занятий слушателями были закреплены теоретические знания, полученные ими на лекционных занятиях, у них сформировались практические навыки организации деятельности опорных пунктов милиции.