2011 йил 20 октябрь куни ИИВ Академиясида Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили тўғрисида”ги қонуни қабул қилинган кунга бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида Академиянинг профессор-ўқитувчилар таркиби, тингловчилари, шунингдек малака ошириш факультетига келган ички ишлар идоралари амалиётчи ходимлари иштирок этдилар.
Тадбир давомида Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университетининг профессори, филология фанлари доктори, таниқли олим Б.Тўхлиев, Ўзбекистон халқ ёзувчиси Тоҳир Малик, ИИВ Академияси Таҳририят-ноширлик бўлимининг бошлиғи С.А.Раззоқов, Ижтимоий-гуманитар фанлар кафедралари илмий-методик кенгашининг раиси, иқтисод фанлари номзоди, доцент Ш.Р.Қобиловнинг “Давлат тили тўғрисида”ги қонуннинг ҳаётга жорий этилиши билан боғлиқ масалалар кўтарилган маърузалари тингланди ва муҳокама этилди.
Маърузаларни муҳокама қилиш вақтида тилни бебаҳо маънавий мерос, миллатнинг шаъни ва таянчи сифатида авайлаб асраш, унга масъулият билан муносабатда бўлиш бугун айниқса катта аҳамият касб этаётгани ҳақидаги умумий фикрлар билдирилди.

20 октября 2011 г. в Академии МВД состоялся «круглый стол», посвященный Дню принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке», организованный по инициативе кафедры языков и литературы.
В работе «круглого стола» приняли участие профессорско-преподавательский состав, слушатели Академии, а также практические сотрудники органов внутренних дел, прибывшие на факультет повышения квалификации.
В ходе мероприятия были заслушаны и обсуждены доклады доктора филологических наук, профессора Ташкентского государственного педагогического университета им. Низами, известного ученого Б.Тухлиева, Народного писателя Узбекистана Тахира Малика, начальника редакционно-издательского отдела Академии МВД С.А.Раззакова, председателя Научно-методического совета кафедр общественно-гуманитарных дисциплин, кандидата экономических наук, доцента Ш.Р.Кобилова, в которых поднимались вопросы, связанные с претворением в жизнь положений Закона «О государственном языке».
Во время обсуждения докладов участниками было высказано общее мнение о том, что сегодня особую значимость приобретает бережное отношение к языку как к бесценному духовному наследию, ибо язык – это лицо нации, ее авторитет и опора.
В заключение мероприятия в исполнении слушателей Академии прозвучали стихотворения, посвященные родному языку.