Хитой Халқ Республикаси делегациясининг дўстона ташрифи
Академия жиноятчиликка қарши кураш соҳасида халқаро ҳамкорликнинг муҳимлигини тушунган ҳолда чет давлатлар полиция ташкилотлари вакиллари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш борасидаги фаолиятини доимий равишда ривожлантириб келмоқда. Бундай ҳамкорлик ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари бўлажак ходимларининг касбий тайёргарлик даражасини ошириш борасида турли мамлакатлардаги ҳамкасблар ўртасида тажриба алмашишнинг муҳим воситаси ҳисобланади. Сўнгги йилларда Хитой Халқ Республикаси Жамоат хавфсизлиги вазирлигидаги ҳамкасбларимиз билан ҳамкорлигимиз фаол ривожланмоқда.
2011 йил 1 ноябрь куни ИИВ Академиясига Хитой Халқ Республикаси Жамоат хавфсизлиги вазирининг ёрдамчиси Терроризмга қарши кураш департаментининг бошлиғи Ли Вей бошчилигидаги вакиллар делегацияси ташриф буюрди. Делегация билан бирга Ўзбекистондаги ХХР элчихонасининг вакиллари – элчихона маслаҳатчиси Цюй Юньхай ва полиция атташеси Ли Синькан ташриф буюрдилар.
Академия бошлиғи полковник Ш.Т.Икрамов делегация билан учрашувда ҳозирги кунда кенг тус олган трансмиллий жиноятчилик, терроризм, одам савдоси, қурол-яроғ ва наркотикларни ғайриқонуний муомалага чиқариш, жиноий даромадларни легаллаштириш каби ҳодисалар дунё миқёсидаги халқаро муаммога айланмоқда ва уларга қарши курашиш ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, жумладан Ўзбекистон ва Хитойдаги тегишли идораларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ва яқин ҳамкорлик қилишни талаб этаётганлигини таъкидлади. Полковник Ш.Т.Икрамов шу йилнинг май ойида Хитойга ички ишлар вазири генерал-лейтенант Б.А.Матлюбов бошчилигида Ўзбекистон Республикаси ИИВ делегацияси ташрифи бўлиб ўтганини ҳам таъкидлаб ўтди. Вазирликларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари қаторида ички ишлар идоралари кадрлари касбий тайёргарлигини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди. Хитой Жамоат хавфсизлиги халқ университети ҳамда Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги Академияси ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандумга имзо чекилди.
Учрашув давомида меҳмонлар Академия фаолиятининг асосий йўналишлари, Академиянинг тузилиши, таълим жараёнининг ташкил қилиниши, илмий тадқиқот фаолиятининг йўналишлари билан танишдилар. Делегация вакилларини Академия ўқув-тарбия жараёнига замонавий ахборот ва телекоммуникация технологияларини жорий этиш масалалари қизиқтирди. Амалий музокаралар доирасида Ўзбекистон ва Хитойда кадрлар касбий тайёргарлигини ташкил этишга оид масалалар кўриб чиқилди.
Ташриф чоғида меҳмонлар Академиянинг моддий-техник базаси билан танишдилар. Улар Инновацион педагогик технологиялар маркази, Тест маркази, Криминалистик полигон, кутубхонада бўлдилар. Жисмоний тайёргарлик кафедрасидаги Академия спортчиларининг намунали чиқишлари меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди.
Ташриф самимий ва дўстона руҳда ўтди, делегация аъзолари Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясида малакали кадрлар тайёрлаш юксак даражада ташкил этилганлигини таъкидладилар.

Дружеский визит делегации из Китайской Народной Республики
Понимая важность международного сотрудничества в сфере борьбы с преступностью, Академия постоянно развивает свою деятельность по углублению и расширению конструктивного сотрудничества с представителями полицейских организаций зарубежных государств. Это сотрудничество является важным средством обмена опытом между коллегами из разных стран в сфере повышения уровня профессиональной подготовки будущих работников правоохранительных структур. В последние годы активно налаживается сотрудничество с коллегами из Министерства общественной безопасности Китайской Народной Республики.
1 ноября 2011 г. Академию МВД Республики Узбекистан с дружеским визитом посетила представительная делегация Департамента по борьбе с терроризмом Министерства общественной безопасности КНР во главе с помощником министра МОБ КНР, начальником департамента Ли Вей. Делегацию сопровождали представители посольства КНР в Узбекистане: советник посольства Цюй Юньхай и полицейский атташе Ли Синькан.
Встречая гостей, начальник Академии полковник Ш.Т.Икрамов отметил, что борьба с такими вызовами современности, как транснациональная преступность, терроризм, торговля людьми, незаконный оборот оружия и наркотиков, легализация преступных доходов становятся глобальной международной проблемой и бороться с ними можно только при открытом и широкомасштабном международном сотрудничестве, взаимном обмене опытом правоохранительных структур, в частности, Узбекистана и Китая. Он отметил, что в мае этого года состоялся визит в Китай делегации МВД Республики Узбекистан во главе с министром внутренних дел генерал-лейтенантом Б.А.Матлюбовым. В числе приоритетных направлений сотрудничества между нашими министерствами обсуждались и вопросы совершенствования профессиональной подготовки кадров органов внутренних дел. Был подписан Меморандум о сотрудничестве между Китайским народным университетом общественной безопасности и Академией Министерства внутренних дел Узбекистана.
Гостям была представлена презентация об основных направлениях деятельности Академии, ее структуре, организации образовательного процесса, основных направлениях научно-исследовательской деятельности. Членов делегации заинтересовали вопросы внедрения в учебно-воспитательный процесс Академии современных инновационных методов обучения, форм практического обучения сотрудников правоохранительных структур. В рамках конструктивного диалога был обсужден ряд вопросов, касающихся организации профессиональной подготовки кадров в Узбекистане и Китае.
Во время визита гости ознакомились с материально-технической базой Академии. Они посетили ряд подразделений Академии: Центр инновационных педагогических технологий, Тестовый центр, криминалистический полигон, библиотеку. Большой интерес вызвало посещение кафедры физической подготовки, где спортсмены Академии провели для гостей показательные выступления.
Визит прошел в деловой и доброжелательной обстановке, представители делегации отметили высокий уровень организации подготовки квалифицированных кадров в стенах Академии МВД Узбекистана.