Битирув тантанасидан сўнг Академия криминалистик полигонининг фаолияти бошланишига бағишланган тадбир ҳам бўлиб ўтди. Криминалистика полигонининг ҳудудида автомобиль йўлининг бир қисми, хонадон, чойхона, дўкон, ёрдамчи хоналар макетлари жиҳозланган, портлаш жойининг макети, тегишли мультимедиа воситаларига эга синфхона фойдаланишга тайёр ҳолга келтирилганлиги, Академиянинг кундузги таълим, Олий академик курслар, Сержантлар таркибини тайёрлаш бўйича олий курслар ҳамда Ички ишлар органлари офицерларининг малакасини ошириш факультетида таълим олаётган тингловчи ва курсантларга йўл-транспорт ҳодисаси, безорилик, ўғрилик, талончилик, босқинчилик, одам ўлдириш, наркотик воситалар ёки қурол-яроғларни ноқонуний сақлаш жиноятлари бўйича тергов-тезкор гуруҳи таркибида тегишли ходимнинг ҳаракатларини бажаришни, жиноят изларини топиш, қайд этиш ва расмийлаштириш усулларини, процессуал ҳужжатлар тузиш, ҳодисанинг содир бўлишига оид тусмоллар ишлаб чиқиш ва текшириш усуллари ҳамда методикасини ўргатиш режалаштирилаётгани ҳақида ички ишлар вазирига ахборот берилди.
Ушбу тадбирда ички ишлар вазири, вазирлик соҳавий хизматларининг раҳбарлари, Академия профессор-ўқитувчилари ҳамда тингловчи ва курсантлари иштирок этдилар.
Криминалистик полигоннинг фаолияти билан танишиш жараёнида ички ишлар вазири Б.А.Матлюбов тайёрланган шарт-шароитлардан Ички ишлар идоралари офицерларининг малакасини ошириш факультетига қайта тайёрлаш ва малака оширишга келган ички ишлар ходимларининг касб маҳоратини оширишда, уларнинг амалий кўникмаларини синовдан ўтказишда ҳам кенгроқ фойдаланиш зарурлиги, шунингдек криминалистик полигонда шакллантирилган кўникмалардан ҳар қайси битирувчининг ички ишлар идораларининг амалий фаолиятида эркин фойдалана олишига эришиш, жумладан нафақат эксперт-криминалистика соҳаси бўйича, балки «Тергов фаолияти», «Тезкор-қидирув фаолияти», «Жиноятларнинг олдини олиш фаолияти» мутахассисликлари бўйича таълим олган тингловчилар ҳам ҳодиса содир бўлган жойда қолдирилган изларни топиш, қайд қилиш ва процессуал расмийлаштириш кўникмаларига эга бўлиши шартлигини ва бу ишларда криминалистик полигоннинг аҳамияти катталигини таъкидлади.

Открытие криминалистического полигона
12 ноября 2011 г. состоялось мероприятие, посвященное началу деятельности криминалистического полигона Академии. На территории данного полигона оборудованы макеты части автомобильной дороги, квартиры, чайханы, магазина, подсобных помещений, макет места взрыва, имеется учебный кабинет с современными мультимедийными средствами обучения. На базе криминалистического полигона планируется проведение занятий со слушателями и курсантами очного обучения, Высших академических курсов, Высших курсов по подготовке сержантского состава, а также факультета повышения квалификации офицеров органов внутренних дел по отработке у них навыков выполнения действий соответствующих специалистов в составе следственно-оперативной группы по раскрытию и расследованию дорожно-транспортных происшествий, хулиганства, краж, грабежей, разбойных нападений, убийств, незаконного хранения наркотических средств и оружия, а также других преступлений, методов фиксации, изъятия и оформления следов преступления, составления необходимых процессуальных документов и т.д.
В мероприятии приняли участие министр внутренних дел, руководители отраслевых служб, профессорско-преподавательский состав, слушатели и курсанты Академии.
В ходе ознакомления с деятельностью криминалистического полигона министр внутренних дел Б.А.Матлюбов отметил необходимость более широкого использования возможностей полигона в дальнейшем повышении профессионального уровня сотрудников органов внутренних дел, прибывающих на факультет повышения квалификации, и проверке их практических навыков. Министр отдельно отметил, что необходимо также добиться того, чтобы у каждого выпускника были сформированы твердые профессиональные навыки, которые они с успехом могли бы применять в ходе своей практической деятельности, т.е. не только у слушателей, прошедших обучение по специальности «Экспертно-криминалистическая деятельность», но и у тех, кто получил знания по специальностям «Следственная деятельность», «Оперативно-розыскная деятельность», «Деятельность по профилактике преступлений», должны быть сформированы навыки обнаружения, фиксации и процессуального оформления следов на месте происшествия, и в этом большое значение имеет данный криминалистический полигон.