ЕХҲТ минтақаси мамлакатларнинг ювенал адлияни ташкил қилиш борасидаги тажрибаси
Жиноятчиликка қарши курашнинг ҳозирги амалиёти дунёдаги турли мамлакатлар миллий полиция тизимларининг ташкил қилиниши ва фаолият кўрсатиши борасидаги хорижий тажрибани билиш ҳамда амалий фаолиятда инобатга олиш зарурлигини назарда тутади. Мана бир неча йилдирки, «Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштиришга кўмаклашиш» лойиҳаси доирасида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Координатори билан ҳамкорликда Европанинг полициячи кадрлар тайёрлаш борасидаги тажрибасини Академия таълим жараёнига жорий этиш (имплементация қилиш) борасида катта дастур амалга оширилмоқда. Ушбу жараёнда Академия Европа мамлакатларининг қатор таълим муассасалари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан барқарор алоқаларни йўлга қўйди. Бунда Ирландия Миллий полицияси билан ўрнатилган шерикчилик муносабатлари айниқса самарали ривожланмоқда, уларнинг вакиллари Академияга тез-тез ташриф буюриб турадилар.
2011 йил 22–24 ноябрь кунлари «ЕХҲТ минтақаси мамлакатларининг ювенал адлияни ташкил қилиш борасидаги тажрибаси» мавзуида Академияда бўлиб ўтган семинар-тренинг мазкур лойиҳани амалга оширишнинг навбатдаги босқичи бўлди. Уни Ирландия Республикасидан полиция фаолияти соҳасидаги халқаро экспертлар – Ирландия Миллий полицияси Болалар ва ёшлар ишлари бўйича бошқармасининг ходимлари Энди Тъют ва Вивьен Нэгл ўтказдилар.
Семинар-тренингни очиш маросимида ИИВ Академиясининг бошлиғи полковник Ш.Т.Икрамов сўзга чиқиб, семинар мавзуи бежиз танланмаганлигини таъкидлади. Вояга етмаганлар ҳуқуқларини таъминлаш ҳозирги замонда глобал муаммолардан бўлиб, унинг ҳал қилинишидан бутун дунё аҳли манфаатдордир. Вояга етмаганлар орасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш масаласи жамиятимиз ва давлатимизнинг диққат марказидадир. Профилактика фаолияти вояга етмаганлар жиноятчилигининг сабабларини бартараф этиш учун ижтимоий муносабатларини тартибга солиш воситаларидандир. Ўзбекистон учун бу айниқса муҳим, чунки вояга етмаганлар мамлакат аҳолисининг 37 % ини ташкил қилади. Шундай экан, вояга етмаганларга нисбатан профилактика фаолиятини ташкил қилиш Европада тўпланган тажриба ва уни мамлакатимиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг фаолиятига жорий этиш имконияти бизда катта қизиқиш уйғотиши табиий.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Координатори Элчи Иштван Венцель тренинг иштирокчиларига вояга етмаганлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳуқуқни қўллаш сиёсатига доир тасаввурларини кенгайтириш, ЕХҲТ минтақасидаги мамлакатларнинг ювенал адлия тизими ва иш тажрибасини ўрганиш, уларнинг вояга етмаганлар назоратсизлиги ва ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш ишларини ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги билимларини чуқурлаштиришларида ёрдам беришини таъкидлади.
Семинар ишида Ўзбекистон ИИВ Академияси профессор-ўқитувчилар таркибининг вакиллари, Тошкент шаҳар ИИББ, Тошкент вилоят ИИБ, республика ИИВ профилактика хизматларининг амалиётчи ходимлари иштирок этдилар.
Ирландиялик экспертлар машғулотлар давомида семинар иштирокчиларини ЕХҲТга аъзо мамлакатларда ювенал адлиянинг тизими ва ташкил қилиниш тажрибаси билан таништирдилар. Семинарда ювенал адлиянинг мақсад ва вазифалари, иш принциплари, унинг асосини ташкил этувчи ижтимоий назорат масалалари, субъектлари ва объектлари кўриб чиқилди.
Ҳозир дунёда юзага келган вояга етмаганлар жиноятчилиги билан боғлиқ мураккаб вазият, шунингдек турли мамлакатларда ювенал адлиянинг фаолияти натижасида тўпланган кўп йиллик тажриба одил судловнинг ушбу тармоғи вариантларини бирхиллаштириш ва уларнинг самарадорлигини оширишга қаратилган махсус халқаро принцип ва стандартларни юза келтирди. Семинар-тренинг давомида экспертлар ювенал адлиянинг халқаро-ҳуқуқий асосларини, яъни болалар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция ва декларацияларни, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Вояга етмаганларга нисбатан одил судловни амалга оширишга доир минимал стандарт қоидалари (Пекин қоидалари)ни, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Вояга етмаганлар ўртасида жиноятчиликнинг олдини олиш бўйича раҳбарий принциплари (Ар-Риёд раҳбарий принциплари)ни батафсил кўриб чиқдилар. Бунда ювенал адлия соҳасидаги халқаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Э.Тъют ва В.Нэгл ЕХҲТ минтақасидаги мамлакатлар ювенал адлиясининг амалдаги моделларини, ювенал адлиянинг норматив-ҳуқуқий тартибга солинишини, миллий қонунчилик хусусиятларини кўриб чиқдилар.
Ювенал адлия тизимини ташкил қилиш борасидаги «Ирландия тажрибаси», ушбу мамлакатда вояга етмаганлар ҳуқуқ ва эркинликларини тартибга солиш ва ҳимоя қилишга доир ҳуқуқий база семинар-тренинг иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди. Экспертлар вояга етмаганлар назоратсизлиги ва ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш билан шуғулланадиган органлар, ижтимоий реабилитацияга муҳтож вояга етмаганлар учун мўлжалланган ихтисослашган муассасалар фаолиятининг ташкил этилиш тизимига батафсил тўхталдилар. Ирландия полиция органларининг ювенал адлия тизимидаги роли ва ўрнига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, семинар-тренинг иштирокчилари вояга етмаганлар ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш бўйича профилактик фаолиятнинг турли йўналишларини, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг вояга етмаганлар ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш, уларни фош этиш, тергов қилиш, шунингдек уларга оид ишларни суд тартибида кўриб чиқиш хусусиятлари билан танишдилар. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг ювенал адлия ишларини амалга оширишда давлат ва нодавлат ташкилотлари билан ҳамкорлиги масалалари ёритилди.
Семинар-тренинг давомида унинг иштирокчилари ювенал адлия соҳасидаги мутахассисларни касбга тайёрлаш тажрибаси билан танишдилар. Полиция ходимларининг ювенал адлия ишларини амалга ошириш борасидаги таълим дастурлари ва мазмуни, ўқув машғулотларининг шакл ва усуллари кўриб чиқилди.
Семинар-тренинг мобайнида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари профилактик фаолиятининг турли жиҳатлари юзасидан кенг фикр алмашуви бўлиб ўтди. Ўзбекистон ички ишлар идораларидаги профилактика хизматларининг вояга етмаганлар ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш борасидаги тажрибаси ирландиялик ҳамкасбларда катта қизиқиш уйғотди.
Академия бошлиғи полковник Ш.Т. Икрамов семинар-тренингга якун ясар экан, Европа полициясининг фаолият тажрибаси билан танишиш имконини яратганликлари учун ЕХҲТ лойиҳаларининг Координатори ва ирландиялик экспертларга самимий миннатдорчилик билдирди. У бундай тадбирлар турли мамлакатларда яшовчи ҳамкасблар учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари ходимларининг касбий маҳоратини ошириш соҳасида тажриба алмашишнинг муҳим воситаси эканлигини ҳамда Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги ва ИИВ Академияси бундан буён ҳам ушбу йўналишдаги фаолиятини кенгайтириб боришини таъкидлади.

Опыт стран региона ОБСЕ по организации ювенальной юстиции
Современная практика борьбы с преступностью предполагает необходимость знания и учёта в практической деятельности зарубежного опыта организации и функционирования национальных полицейских систем различных стран мира. В рамках совместного с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане проекта «Содействие совершенствованию системы подготовки кадров для правоохранительных органов в Академии МВД Республики Узбекистан» в течение нескольких лет осуществляется большая программа по имплементации в образовательный процесс Академии европейского опыта подготовки полицейских кадров. В ходе реализации этого проекта Академия наладила стабильные связи с рядом учебных заведений и правоохранительных органов европейских стран. Особо плодотворно развиваются партнерские отношения с Национальной полицией Ирландии, представители которой частые гости в Академии.
Очередным этапом реализации данного проекта стало проведение в период с 22 по 24 ноября 2011 года семинара-тренинга «Опыт стран региона ОБСЕ по организации ювенальной юстиции», который проводили международные эксперты в области полицейской деятельности из Республики Ирландия – сотрудники Управления по делам детей и молодежи Национальной полиции Ирландии Энди Тъют и Вивьен Нэгл.
Выступая на открытии семинара-тренинга, начальник Академии МВД полковник Ш.Т.Икрамов отметил, что тема семинара была выбрана не случайно. Обеспечение прав несовершеннолетних относится к глобальным проблемам современности, в решении которых заинтересовано все мировое сообщество. Вопросы предупреждения правонарушений среди несовершеннолетних находятся под пристальным вниманием нашего общества и государства. Предупредительная деятельность рассматривается как одно из средств социального регулирования общественных отношений в целях устранения причин преступности несовершеннолетних. Для нашей страны это весьма важно, так как число несовершеннолетних составляет 37% от общей численности населения. И, естественно, что для нас большой интерес представляет европейский опыт организации профилактической деятельности в отношении несовершеннолетних и возможность его имплементации в деятельность правоохранительных органов страны.
Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол Иштван Венцель подчеркнул, что данный курс поможет участникам расширить представление о правоприменительной политике в области защиты прав несовершеннолетних, изучить систему и опыт работы ювенальной юстиции в странах региона ОБСЕ, углубить знания в области правового регулирования профилактики безнадзорности и правонарушений несовершеннолетних.
В работе семинара приняли участие представители профессорско-преподавательского состава Академии МВД Узбекистана, практические сотрудники профилактических служб ГУВД г.Ташкента, УВД Ташкентской области, МВД республики.
Ирландские эксперты в ходе занятий познакомили участников семинара с системой и опытом организации ювенальной юстиции в странах-участниках ОБСЕ. Были рассмотрены цели и задачи ювенальной юстиции, ее принципы. Большое внимание было уделено вопросам социального контроля, который является основой ювенальной юстиции, рассмотрена система субъектов и объектов ювенальной юстиции.
Сложная обстановка, связанная с преступностью несовершеннолетних в современном мире, а также многолетний опыт функционирования ювенальной юстиции в разных странах вызвали к жизни специальные международные принципы и стандарты, призванные унифицировать варианты этой ветви правосудия и повысить их эффективность. В ходе семинара-тренинга эксперты детально охарактеризовали международно-правовые основы ювенальной юстиции: международные конвенции и декларации о правах детей; Минимальные стандартные правила Организации Объединенных Наций, касающиеся отправления правосудия в отношении несовершеннолетних (Пекинские правила); Руководящие принципы Организации Объединенных Наций для предупреждения преступности среди несовершеннолетних (Эр–Риядские руководящие принципы). Большое внимание было уделено вопросам международного сотрудничества в сфере ювенальной юстиции.
Э.Тъют и В.Нэгл рассмотрели действующие модели ювенальной юстиции в странах региона ОБСЕ, нормативно-правовое регулирование ювенальной юстиции, особенности национального законодательства.
Большой интерес у участников семинара-тренинга вызвал «Ирландский опыт» организации системы ювенальной юстиции, правовая база регулирования и защиты прав и свобод несовершеннолетних в этой стране. Эксперты подробно остановились на системе органов профилактики безнадзорности и правонарушений несовершеннолетних, организации деятельности специализированных учреждений для несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации. Особое внимание было уделено роли и месту полицейских органов Ирландии в системе ювенальной юстиции.
Также в ходе семинара-тренинга участники ознакомились с различными направлениями профилактической деятельности по предупреждению правонарушений несовершеннолетних, особенностями деятельности правоохранительных органов по предупреждению, раскрытию, расследованию, а также судебному рассмотрению дел о правонарушениях несовершеннолетних. Были раскрыты аспекты взаимодействия правоохранительных органов с государственными и негосударственными организациями при осуществлении процедур ювенальной юстиции.
В ходе семинара-тренинга участники познакомились с опытом профессиональной подготовки специалистов в области ювенальной юстиции. Были рассмотрены программы и содержание обучения, формы и методы проведения учебных занятий сотрудников полиции по осуществлению процедур ювенальной юстиции.
В течение семинара-тренинга шел широкий обмен мнениями по самым различным аспектам профилактической деятельности правоохранительных органов. Ирландских коллег заинтересовал опыт деятельности профилактической службы в органах внутренних дел Узбекистана по предупреждению правонарушений несовершеннолетних.
Подводя итоги семинара-тренинга, начальник Академии полковник Ш.Т.Икрамов поблагодарил Координатора проектов ОБСЕ и экспертов из Ирландии за возможность знакомства с европейским опытом полицейской деятельности. Он отметил, что данные мероприятия являются важным средством обмена опытом между коллегами из разных стран в сфере повышения профессиональной подготовки работников правоохранительных структур, подчеркнул, что Министерство внутренних дел и Академия МВД Узбекистана и в дальнейшем будут расширять это направление своей деятельности.