Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатишга қарши курашнинг ҳуқуқий чоралари
2011 йил 24 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясида жиноят ҳуқуқи кафедраси ташаббуси билан «Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатишга қарши курашнинг ҳуқуқий чоралари» мавзуида илмий-амалий конференция бўлиб ўтди. Конференцияда ИИВ Академиясининг профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари иштирок этдилар.
Тадбирни жиноят ҳуқуқи кафедрасининг бошлиғи профессор Р. Кабулов кириш сўзи билан очиб, таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш билан боғлиқ жиноятларга қарши курашнинг долзарблиги, ушбу турдаги жиноятларнинг ижтимоий хавфлилик даражаси ҳамда уларнинг олдини олиш муаммоларига оид назарий ва амалий жиҳатларга батафсил тўхталди.
Конференция давомида «Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш жиноятининг ижтимоий хавфлилиги ва жавобгарлик асослари», «Жинсий алоқа йўли билан юқадиган касалликлар ҳақида умумий маълумот ва уларнинг профилактикаси», «Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш жиноятини квалификация қилиш муаммолари», «Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш учун жавобгарликни назарда тутувчи нормаларни такомиллаштириш масалалари» мавзуларидаги маърузалар тингланди.
Конференцияда таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш билан боғлиқ жиноятларга қарши курашиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш, мазкур жиноятларни квалификация қилиш, уларни содир этганлик учун жавобгарлик ва жазо чораларини қўллаш жиноят қонунчилиги принциплари ва жазонинг мақсадларига мос келиши лозимлиги, ушбу соҳадаги муаммолар ва уларнинг ечими ҳамда бу турдаги жиноятларга қарши курашнинг ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш масалалари таҳлил қилинди.
Конференция натижаси бўйича таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатишдан иборат жиноятларга қарши курашнинг жиноий-ҳуқуқий чораларини суд-ҳуқуқ амалиётида тўғри қўллаш, Жиноят кодексида ушбу турдаги жиноятлар учун жиноий жавобгарликни назарда тутувчи нормаларни такомиллаштириш, уларга қарши курашиш бўйича фаолиятни бевосита амалга оширувчи давлат органларининг фаолиятини мувофиқлаштириш, мазкур жиноятларга қарши кураш соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга доир қатор таклифлар ишлаб чиқилди.

Правовые основы борьбы с распространением венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД
24 ноября 2011 года в Академии МВД Республики Узбекистан была проведена научно-практическая конференция, организованная кафедрой уголовного права, на тему «Правовые основы борьбы с распространением венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД», в которой приняли участие профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии.
Научно-практическую конференцию открыл начальник кафедры уголовного права доктор юридических наук, профессор Р. Кабулов, который подчеркнул актуальность борьбы с преступлениями, связанными с распространением венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД, отметил высокую степень общественной опасности этих преступлений, подробно остановился на теоретических и практических аспектах профилактики данных преступлений.
В ходе конференции были заслушаны доклады: «Общественная опасность и основания ответственности за распространение венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД», «Общие сведения о заболеваниях, передающихся половым путем, и их профилактика», «Проблемы квалификации распространения венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД», «Вопросы совершенствования норм, предусматривающих ответственность за распространение венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД».
На конференции были проанализированы вопросы правового регулирования отношений в сфере борьбы с распространение венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД, квалификации этих преступлений, соотношения ответственности и наказания за их совершение в соответствии с принципами уголовного закона и целями наказаний, проблемы, возникающие в сфере применения этих норм.
По результатам работы конференции были сформулированы предложения по правильному применению на практике норм об ответственности за преступления, связанные с распространением венерического заболевания или ВИЧ-инфекции/СПИД, совершенствованию координации деятельности государственных органов по борьбе с данными преступлениями.