«Ўзбекистон Республикаси Конституцияси – тараққиётимизнинг ҳуқуқий асоси» мавзуидаги умумакадемик анжуман
2011 йилнинг 2 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясида конституциявий ҳуқуқ кафедраси томонидан ташкил қилинган «Ўзбекистон Республикаси Конституцияси – тараққиётимизнинг ҳуқуқий асоси» мавзуидаги умумакадемик конференция бўлиб ўтди. Конференция ишида таълим муассасасининг профессор-ўқитувчилари, жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашишдаги долзарб масалалар лойиҳасининг илмий ходимлари, тарбиявий ишлар бўлими ва Олий академик курслар вакиллари ҳамда Академия тингловчилари иштирок этдилар.
Конференцияни ИИВ Академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари юридик фанлар номзоди М.Т.Турғунов кириш сўзи билан очди.
Конференция жараёнида конституциявий модернизация, мамлакатнинг Асосий қонунида белгиланган инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг кафолатлари, Конституция ва қонунларнинг устунлиги масалаларига бағишланган маърузалар тингланди, хорижий давлатлар конституциялари ва Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси қиёсий-ҳуқуқий таҳлил қилинди.
Конференция иши якунида тингловчилар томонидан берилган саволларга жавоблар, конституциявий ҳуқуқ соҳасидаги тадқиқотларни такомиллаштириш, конституциявий модернизация масалаларини таълим жараёнида чуқур ва ҳар томонлама ўрганишга қаратилган таклиф ва тавсиялар берилди.

Общеакадемическая конференция на тему
2 декабря 2011 года в Академии МВД Республики Узбекистан состоялась общеакадемическая конференция на тему «Конституция Республики Узбекистан – правовая основа нашего прогресса», организованная кафедрой конституционного права. В работе конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав образовательного учреждения, научные сотрудники проекта актуальных проблем обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью, представители отдела воспитательной работы, Высших академических курсов, а также слушатели Академии.
Конференцию вступительным словом открыл первый заместитель начальника Академии МВД кандидат юридических наук М.Т.Тургунов.
В ходе конференции были заслушаны и обсуждены доклады, касающиеся вопросов конституционной модернизации, гарантий прав и свобод человека, закрепленных в Основном законе страны, верховенства Конституции и законов, проведен сравнительно-правовой анализ конституций зарубежных государств и Конституции Узбекистана.
В завершение работы конференции слушатели получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы, касающиеся конституционного права, были выработаны соответствующие предложения и рекомендации, направленные совершенствование исследований в области конституционного права, углубленного изучения вопросов конституционной модернизации в учебно-образовательном процессе.