Коррупцияга қарши кураш: муаммо ва ечимлар
2011 йил 14 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясининг Маънавият ва маърифат марказида «Коррупцияга қарши кураш: муаммо ва ечимлар» мавзуида республика илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси Ички ишлар офицерлари малакасини ошириш факультети профессор-ўқитувчилари ва ўқув йиғинида иштирок этаётган тингловчилар, Олий академик курслари ходимлари ва тингловчилари ҳамда ИИВ Академияси профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари, шунингдек Сержантлар таркибини тайёрлаш олий курслари профессор-ўқитувчилари ва курсантлари иштирок этди.
Конференция ишини Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари юридик фанлар номзоди, подполковник М. Т. Турғунов кириш сўзи билан очиб берди. У бугунги анжуман мавзуининг долзарблиги ва аҳамиятини таъкидларкан, коррупцияга қарши кураш, энг аввало, мамлакатимизда жадал суръатларда олиб борилаётган ҳуқуқий ислоҳотлар шароитида инсон ва фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишнинг муҳим воситаларидан бири эканлигини эътироф этди.
Тадбир давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти И. А. Каримов асарларида коррупцияга қарши курашнинг зарурлиги масалалари атрофлича ёритилганлиги, уни юзага келтирувчи сабаблар ва шарт-шароитлар ҳамда коррупциянинг ҳуқуқий демократик давлат ва эркин фуқаролик жамиятини қуриш йўлини танлаган мамлакатлар учун катта хавф туғдириши кенг очиб берилганлиги таъкидланди. Шунингдек, конференция ишида коррупциявий жиноятчи шахснинг криминологик тавсифи, коррупцияга қарши курашнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш, коррупцияга қарши кураш ва унинг олдини олишда антикоррупциявий экспертизанинг ўрни, коррупцияга қарши курашда хорижий мамлакатлар тажрибаси каби қатор долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Қизғин баҳсу мунозараларга, турли қарашлар ва фикр-мулоҳазаларга бой бўлган анжуман якунида коррупцияга қарши курашишдаги муаммолар ва уларнинг ечимларига доир тегишли таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Борьба с коррупцией: проблемы и решения
14 декабря 2011 года в Академии МВД Республики Узбекистан состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему “Борьба с коррупцией: проблемы и решения”.
В работе конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав и слушатели факультета повышения квалификации офицеров органов внутренних дел Академии МВД Республики Узбекистан, сотрудники и слушатели Высших академических курсов, а также преподавательский состав и курсанты Высших курсов по подготовке сержантского состава.
Работу конференции вступительным словом открыл первый заместитель начальника Академии МВД Республики Узбекистан, кандидат юридических наук, подполковник М. Т. Тургунов, который отметил актуальность и значимость темы данного мероприятия, подчеркнул, что борьба с коррупцией в условиях активно проводимых в нашей стране правовых реформ является важным средством эффективной защиты прав и свобод граждан.
В ходе мероприятия было отмечено, что в трудах Президента Республики Узбекистан И. А. Каримова глубоко освещаются вопросы необходимости борьбы с коррупцией, раскрываются причины и условия, ее порождающие, угрозы, которые несет в себе коррупция для стран, вставших на путь построения правового демократического государства и гражданского общества, а также проанализированы криминологическая характеристика личности коррупционного преступника, обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования правового механизма борьбы с коррупцией, роль антикоррупционной экспертизы в борьбе с коррупцией и ее предупреждении, освещен опыт зарубежный стран по борьбе с данным явлением.
Конференция прошла в активной дискуссионной форме. В ходе мероприятия между ее участниками состоялся широкий обмен мнениями. По результатам работы конференции были выработаны соответствующие предложения и рекомендации.