Ўзбекистон халқ ёзувчиси Тоҳир Малик ижодига
2011 йил 27 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси Маънавият ва маърифат марказида Ўзбекистон халқ ёзувчиси Тоҳир Маликнинг 65 йиллик таваллуд кунига бағишланган адабий-бадиий кеча бўлиб ўтди. Кечада Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Мирзо Улуғбек номидаги миллий университет, “Шарқ юлдузи” журнали вакиллари, Академия профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари, Тошкент олий ҳарбий техника билим юрти ҳамда Ёнғин хавфсизлиги олий техника мактаби ходимлари ва курсантлари қатнашдилар.
Бадиий кечани Академия бошлиғи, полковник Ш. Т. Икрамов очди. У ёзувчининг ҳаёт йўли ва серқирра ижоди ҳақида сўзлаб берди, Тоҳир Маликни қутлуғ ёши билан Академия жамоаси номидан самимий табриклади.
Кечани Ўзбекистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев олиб борди. Сўзга чиққан Мирзо Улуғбек номидаги Миллий университет профессори, Ўзбекистон фан арбоби Абдуғафур Расулов, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси наср бўлимининг мудири, “Шарқ юлдузи” журналининг бош муҳаррири Улуғбек Ҳамдам, Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир Шукур Ќурбон, Академия 4-курс тингловчиси Моҳинур Ќурбонова ҳамда Ёнғин хавфсизлиги олий техника мактаби 5-курс курсанти Жасурбек Марибовлар Тоҳир Малик ижоди замонавий ўзбек насрининг ёрқин саҳифаси эканлагини, адибнинг ижодида замонамизнинг маънавий-ахлоқий масалалари ўз аксини топганлигини, унинг “Шайтанат”, “Одамийлик мулки”, “Келинлар дафтарига”, “Жиноятнинг узун йўли” ва бошқа кўплаб асарлари минглаб китобхонларнинг эътиборини қозониб келаётганлигини таъкидладилар.
Тадбир сўнгида адибнинг ўзи сўзга чиқиб, кеча иштирокчиларига ўз ижодий режалари ҳақида гапириб берди ва барча иштирокчиларга самимий миннатдорчилик билдирди.
Кеча сўнгида қатнашчиларга Тоҳир Маликнинг асари асосида суратга олинган “Иблис девори” бадиий фильми намойиш этилди.

Литературный вечер, посвященный творчеству народного писателя Узбекистана Тахира Малика
27 декабря 2011 года в Центре духовности и просветительства Академии МВД Республики Узбекистан состоялся литературно-творческий вечер, посвященный 65-летию со дня рождения народного писателя Узбекистана Тахира Малика. В творческом вечере приняли участие представители Союза писателей Узбекистана, Национального университета имени Мирзо Улугбека, редакции журнала «Шарк юлдузи», профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии, курсанты и сотрудники Высшего военно-технического училища, Высшей технической школы пожарной безопасности МВД Республики Узбекистан.
Творческий вечер открыл начальник Академии полковник Ш. Т. Икрамов. В своём выступлении он рассказал о жизненном пути писателя, его многогранном творчестве, сердечно поздравил юбиляра от имени коллектива Академии.
Вечер вёл народный артист Узбекистана Ёдгор Саъдиев. На вечере выступили профессор Национального университета имени Мирзо Улугбека, заслуженный деятель науки Республики Узбекистан Абдугафур Расулов, заведующий отделом прозы Союза писателей Республики Узбекистан, главный редактор журнала «Шарк юлдузи» Улугбек Хамдам, член Союза писателей Узбекистана поэт Шукур Курбон, слушательница 4-курса Академии Мохинур Курбонова и курсант 5-курса Высшей технической школы пожарной безопасности Жасурбек Марибов. В своих выступлениях они подчеркнули, что творчество Тахира Малика – яркая страница современной узбекской прозы. В произведениях писателя поднимаются животрепещущие нравственно-этические проблемы современности. Его книги «Шайтанат», «Одамийлик мулки», «Келинлар дафтарига», «Жиноятнинг узун йўли» и многие другие нашли отклик у широкого круга читателей.
Затем выступил сам писатель. Он рассказал о своих творческих планах, выразил признательность присутствующим за их участие в этом вечере.
В завершение вечера был продемонстрирован художественный фильм «Иблис девори», снятый по одноименному произведению Тахира Малика.