Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига бағишланган конференция
2011 йил 28 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясида «Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида конвенция ҳамда Ўзбекистон Республикасининг қонунчилиги: муаммолар ва истиқболлар» мавзуида конференция ўтказилди.
Конференция ишида Академия профессор-ўқитувчилари, Олий академик курслар тингловчилари иштирок этдилар.
Конференцияни инсон ҳуқуқлари назарияси ва амалиёти кафедраси бошлиғи в.б. юридик фанлар номзоди, доцент А.А. Матчанов очди.
Анжуманда «Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенциянинг Ўзбекистон Республикасида татбиқ этилиши», «Терроризмга қарши курашда ирқий камситишга барҳам бериш муаммолари», «Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция талабларининг ички ишлар органлари фаолиятидаги аҳамияти» мавзуларида маърузалар тингланди.
Конференция баҳс-мунозараларга бой ўтди ва Конвенция талабларини бажариш борасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмини янада такомиллаштириш юзасидан таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Бундай тадбирларнинг мунтазам ўтказиб турилиши инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартлар ва миллий қонунчиликнинг мазмунини янада чуқурроқ англашга имкон бериши, шубҳасиз.

Конференция, посвященная вопросам защиты прав человека
28 декабря 2011 года в Академии МВД Республики Узбекистан проведена конференция на тему «Ликвидация всех форм расовой дискриминации и законодательство Республики Узбекистан: проблемы и гарантии защиты», организованная кафедрой теории и практики прав человека.
В работе конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии, слушатели Высших академических курсов.
Конференцию открыл и.о.начальника кафедры теории и практики прав человека Академии МВД, кандидат юридических наук, доцент А.А. Матчанов.
В ходе конференции были заслушаны и обсуждены доклады «Реализация положений Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации в Республике Узбекистан», «Проблемы ликвидации всех форм расовой дискриминации в борьбе с терроризмом», «Значение требований Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации в деятельности ОВД».
Конференция прошла в духе конструктивного диалога, по ее результатам были выработаны предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование механизма обеспечения прав и свобод человека при выполнении положений Конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации». Было выражено общее мнение о том, что подобные мероприятия способствуют более глубокому пониманию сути и значения международных стандартов и национального законодательства по обеспечению прав человека.