2012 йилнинг 12–13 январь кунлари ИИВ Академияси Сержантлар таркибини тайёрлаш олий курсларининг Махсус фанлар цикли томонидан Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил топганлигининг 20 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган «Сиз Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ва ички ишлар идоралари тарихини биласизми?» мавзуида викторина ташкиллаштирилди. Викторинада Сержантлар таркибини тайёрлаш олий курсларининг турли йўналишлар бўйича таҳсил олаётган курсантлари иштирок этдилар.
Тадбирни Махсус фанлар цикли бошлиғи вазифасини бажарувчи, юридик фанлар номзоди, доцент М.З. Зиёдуллаев кириш сўзи билан очиб, ички ишлар идораларининг тарихи, мустақиллик йилларида Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ва ички ишлар идоралари тизимида амалга оширилган ислоҳотларга қисқача тўхталиб ўтди ҳамда иштирокчи жамоаларга омад тилади.
Викторина икки босқичда ўтказилиб, унда дастлаб Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати йўналиши бўйича таълим олаётган курсантларнинг «Арсенал», Қўриқлаш хизмати йўналишининг «Посбон», Жазони ижро этиш хизмати йўналишининг «Фемида», Пост-патруль хизмати ва жамоат тартибини сақлаш фаолияти йўналишининг «Шунқорлар», Хорижга чиқиш, келиш хизмати ва Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш хизмати йўналишларининг «Мезон» ва ИИВ томонидан белгиланган бошқа йўналишлардаги хизматлар фаолияти бўйича таълим олаётган курсантларнинг «Адолат» жамоалари иштирок этдилар. Қизиқарли ўтган беллашувда «Адолат», «Посбон» ва «Шунқорлар» жамоалари кейинги босқичга йўл олдилар.
Викторинанинг иккинчи – финал босқичи янада қизиқарли ва шиддатли бўлиб, унда ўзларининг интеллектуал салоҳиятини намоён этган «Адолат» жамоаси 128 балл билан биринчи ўринни эгаллаб, I даражали диплом ва «Олий курсларнинг энг зукко жамоаси» кубоги билан, 93 балл тўплаган «Посбон» жамоаси иккинчи ўринни эгаллаб, II даражали диплом ва 90 балл жамғарган «Шунқорлар» жамоаси учинчи ўринни эгаллаб, III даражали диплом ва эсдалик совғалари билан тақдирландилар.
Ғолиб жамоаларни тақдирлаган Олий курслар бошлиғи полковник С.К. Тангирбердиев викторина сўнгида ходимлар ва курсантларни байрам билан табриклаб, уларни ўқиш ва ишда янада фаол бўлишга ундади.

Определились сильнейшие
12-13 января 2012 года в Академии МВД Республики Узбекистан по инициативе цикла специальных дисциплин Высших курсов по подготовке сержантского состава проведена викторина среди курсантов «Знаете ли вы историю Вооруженных Сил и органов внутренних дел Республики Узбекистан?», приуроченная к празднованию 20-летия Вооруженных Сил республики и Дню защитников Родины.
Открыл мероприятие и.о. начальника цикла специальных дисциплин, кандидат юридических наук, доцент М. З. Зиёдуллаев, который рассказал о широкомасштабных реформах, проведенных за годы независимости в Вооруженных Силах и органах внутренних дел нашей страны, значимости знания курсантами истории становления и развития Вооруженных Сил и органов внутренних дел республики.
В викторине, которая проходила в два этапа, участвовало несколько команд: «Арсенал» – команда курсантов, обучающихся по направлению службы безопасности дорожного движения, «Посбон» – команда курсантов, обучающихся по направлению службы охраны, «Фемида» – команда курсантов, обучающихся по направлению службы исполнения наказаний, «Шункорлар» – команда курсантов, обучающихся по направлению патрульно-постовой службы, «Мезон» – команда курсантов, обучающихся по направлению служб въезда, выезда и оформления гражданства и профилактики правонарушений, «Адолат» – команда курсантов, обучающихся по другим направлениям деятельности служб, определяемым МВД. В ходе упорной борьбы в финал викторины вышли команды «Адолат», «Посбон», «Шункорлар».
Финальный этап викторины проходил еще боле напряженно. Проявив интеллектуальные способности и знания, набрав в общем зачете 128 баллов, первое место в викторине заняла команда «Адолат», которая была награждена кубком «Знатоки Высших курсов» и дипломом I степени. Второе место, набрав 93 балла, заняла команда «Посбoн», которой был вручен диплом II степени. Третье место заняла команда «Шункорлар». Она была удостоена диплома III степени.
Победителей викторины поздравил начальник Высших курсов полковник С. К. Тангирбердиев, который пожелал им отличной учебы, успешной службы.