Наркожиноятчиликка қарши кураш билан шуғулланувчи ходимларнинг касбий тайёргарлиги методикасига бағишланган семинар-тренинг
Бугунги глобаллашган дунёда кенг тус олган наркотикларнинг ноқонуний айланиши халқаро ҳамжамиятни жиддий ташвишга солиб келмоқда. Наркотиклар ноқонуний айланишининг турли шакллари бир қатор хавфли жиноятларни ўз ичига олиб, жамоат хавфсизлигига сезиларли таъсир кўрсатади, миллатлар соғлиғи ва генофондига катта хавф туғдиради.
Наркобизнес ва наркотрафик халқаро уюшган жиноий ҳодиса бўлиб, инсон, жамият ва давлатларнинг хавфсизлигига жиддий хавф туғдиради. Наркотикларнинг ноқонуний айланиши билан боғлиқ уюшган жиноятчилик тармоқлари бошқа криминал соҳалар билан боғланиб, жиноий алоқалар ўрнатади.
2012 йил 16–20 январь кунлари Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясининг Инновацион педагогик технологиялар марказида наркожиноятчиликка қарши кураш билан шуғулланувчи ходимларнинг касбий тайёргарлиги методикасига бағишланган навбатдаги халқаро семинар-тренинг бўлиб ўтди. Семинар-тренинг наркобизнес ва наркотрафикка қарши кураш олиб борувчи ходимлар тайёрловини такомиллаштиришга қаратилди.
Ушбу семинар-тренинг Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ташаббуси билан АҚШ Адлия вазирлиги Наркотикларга қарши кураш бошқармаси (DEA) Тренинг офиси Марказий Осиё ҳудудий инструкторлар командасининг катта инструкторлари Альфред Сзерский, Кевин Блер ва Дэвид Вилсонлар томонидан АҚШ элчихонасининг Наркотикларга қарши курашиш бўйича атташе офисининг ходимлари кўмагида ўтказилди.
ИИВ Академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари подполковник М. Т. Турғунов ушбу тадбирни очар экан, таълим муассисида бошқа давлатлардаги ҳамкасблар билан, жумладан АҚШ мутахассислари билан халқаро муносабатларни ривожлантиришга алоҳида эътибор берилаётганлигини алоҳида қайд этди. У ушбу семинар-тренингнинг Академия профессор-ўқитувчилари учун муҳим аҳамият касб этишга урғу бериб, ушбу таълим даргоҳида наркотикларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича мутахассислар тайёрлови амалга оширилишини таъкидлаб ўтди.
Элчихонанинг наркотикларга қарши курашиш бўйича атташеси Кристофер Мелинк ушбу семинар-тренингнинг асосий вазифаси наркотикларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича иш олиб бораётган ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларини ўқитишда турли инновацион технологиялар ва интерфаол усулларни ишлатиш бўйича тадбир қатнашчиларининг малакасини ошириш эканлигини айтиб ўтди. У семинар жараёнида ўзбекистонлик ва америкалик ҳамкасблар ушбу йўналиш бўйича касбий тажриба алмашишларига ва бу тадбир ҳар икки томон учун ҳам фойдали бўлишига ишонч билдирди.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси профессор-ўқитувчилари вакиллари ҳамда Олий академик курс тингловчилари иштирок этдилар.
DEA мутахассислари беш кун мобайнида ўзбекистонлик ҳамкасбларига Наркотикларга қарши курашиш бошқармаси академиясида қўлланиб келинаётган инновацион педагогик технологиялар ва интерфаол ўқитиш усулларига асосланиб, турли хил машғулотлар ва тренингларни ташкиллаштириш ва ўтказиш малака ва кўникмаларини ўргатдилар.
Тадбирда ўқув жараёнининг самарадорлигини таъминлайдиган, ўрганувчиларни фаол мустақил иш олиб боришга ундайдиган замонавий кўргазмали қуроллар ва техник воситаларидан фойдаланиш масалаларига эътибор қаратилди.
Семинар-тренинг қатнашчилари наркожиноятчиликнинг ҳозирги ҳолати, унга қарши курашнинг ҳудудий ва халқаро доирада амалга оширилиши лозим бўлган кенг қамровли масалаларини кўриб чиқдилар.
Тренинг жараёнида америкалик ва ўзбекистонлик ҳамкасблар ўртасида фикр-мулоҳаза ва тажрибалар алмашилди.
Ушбу ўқув курсига якун ясар экан, ИИВ Академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари подполковник М. Т. Турғунов америкалик ҳамкасбларга Ўзбекистон Республикаси ички ишлар органлари ходимларининг касбий тайёргарлик ишларига қўшган муносиб ҳиссалари учун чуқур миннатдорчилик билдирди.
АҚШ элчихонасининг Наркотикларга қарши курашиш бўйича атташеси Кристофер Мелинк ўзи ва Наркотикларга қарши курашиш бошқармаси академияси вакиллари номидан ИИВ Академияси раҳбариятига ушбу семинар тренингни ўтказиш учун имконият ва шароит яратиб берганлиги ҳамда Академиянинг барча ходимларига семинар-тренингни юқори ташкилий даражада, ўзаро ҳамкорлик руҳида ўтказишда ўз ҳиссасларини қўшганликлари учун миннатдорчилик билдирди.

Семинар-тренинг по вопросам методики профессиональной подготовки сотрудников, занимающихся борьбой с наркопреступностью
Незаконный оборот наркотиков в глобализованном мире давно является предметом международной обеспокоенности. В своих разнообразных формах он представляет собой те опасные преступления, которые существенным образом влияют на уровень общественной безопасности, подрывают здоровье и разрушают генофонд нации.
Наркобизнес и наркотрафик являются международным организованным криминальным явлением, влекущим за собой серьезные последствия для безопасности человека, общества и государства в целом. Угрозы, которые несет с собой незаконный оборот наркотиков, требуют быстрого, решительного и профессионального реагирования правоохранительных органов как на национальном, так и на международном уровне.
Большое значение в решении этой проблемы занимают вопросы профессиональной подготовки кадров правоохранительных органов, занимающихся противодействием данным угрозам. И здесь большое значение играет изучение, обобщение и внедрение передового международного опыта использования современных педагогических технологий подготовки полицейских.
С 16 по 20 января 2012 года в Центре инновационных педагогических технологий Академии МВД Республики Узбекистан проходил очередной международный семинар-тренинг по по вопросам методики профессиональной подготовки сотрудников, занимающихся борьбой с наркопреступностью.
Данный семинар-тренинг был организован и проведен по инициативе Посольства Соединенных Штатов Америки в Республике Узбекистан совместно с Управлением по борьбе с наркотиками (DEA) Министерства юстиции США.
Открывая семинар-тренинг, первый заместитель начальника Академии МВД подполковник М.Т. Тургунов отметил, что в нашем образовательном учреждении уделяется особое внимание вопросам развития международных связей с коллегами из других стран, в том числе и Соединенных Штатов Америки, подчеркнул значимость тематики данного семинара-тренинга для профессорско-преподавательского состава Академии, поскольку именно в ее стенах осуществляется подготовка специалистов по борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
Атташе Посольства США по борьбе с наркотиками Кристофер Мелинк отметил, что основной задачей тренинга является обеспечение повышения квалификации участников в использовании различных инновационных технологий и интерактивных методов обучения сотрудников правоохранительных органов, специализирующихся на борьбе с незаконным оборотом наркотиков. Он выразил уверенность в том, что в ходе проведения семинара узбекские и американские коллеги смогут обменяться профессиональным опытом работы в данной области и мероприятие будет полезно в равной мере обоим сторонам.
Семинар-тренинг проводили старшие инструкторы Центральноазиатской региональной команды инструкторов Тренингового офиса DEA Альфред Сзерски, Кевин Блер и Девид Вилсон, помощь которым оказывали сотрудники офиса атташе Посольства США по борьбе с наркотиками. С узбекской стороны в тренинге приняли участие представители профессорско-преподавательского состава и слушатели Высших академических курсов Академии МВД Республики Узбекистан.
В течение пяти дней специалисты DEA обучали своих коллег из Узбекистана навыкам организации и проведения различных видов занятий и тренингов, базирующихся на широком применении инновационных педагогических технологий и интерактивных методов обучения, практикуемых в Академии Управления по борьбе с наркотиками (DEA).
Большое внимание в ходе тренинга было уделено вопросам использования современных наглядных пособий и технических средств, обеспечивающих эффективность учебного процесса, побуждающих обучающихся к активной самостоятельной работе.
Участники семинара-тренинга рассмотрели также широкий спектр вопросов, касающихся тенденций и процессов, наблюдаемых в наркопреступности, региональные и международные проблемы противодействия ей.
В ходе тренинга между американскими и узбекскими коллегами состоялся интенсивный обмен мнениями и опытом.
Подводя итоги данного учебного курса, первый заместитель начальника Академии МВД подполковник М.Т. Тургунов выразил глубокую признательность американским коллегам за их работу и тот вклад, который они внесли в дело профессиональной подготовки сотрудников органов внутренних дел Республики Узбекистан.
Атташе Посольства США по борьбе с наркотиками Кристофер Мелинк от себя и от лица представителей Академии УБН (DEA) выразил благодарность руководству Академии МВД за предоставленную возможность проведения данного семинара-тренинга, а также всем сотрудникам Академии, благодаря усилиям которых данный семинар-тренинг прошел на высоком организационном уровне, в духе тесного сотрудничества и взаимопонимания.