Профилактика хизматларининг одам савдоси билан боғлиқ ва ахлоқ-одоб доирасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш фаолиятини такомиллаштириш
2012 йил 25 январь куни “Профилактика хизматларининг одам савдоси билан боғлиқ ва ахлоқ-одоб доирасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш фаолиятини такомиллаштириш” мавзусида ИИВ Академиясида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатида ИИВ ҲООББ, Тошкент вилояти ИИБ ҲООБ, Тошкент шаҳар ИИББ ҲООБ, ИИВ Ташкилий-инспекторлик бошқармаси ходимлари, Академиянинг жиноятларнинг олдини олиш кафедраси профессор-ўқитувчилари, Жамоат тартибини сақлаш ва жиноятчиликка қарши курашнинг долзарб масалалари лойиҳаси ходимлари, Илмий педагог кадрлар тайёрлаш бўлими стажёр-тадқиқотчи-изланувчилари, кундузги таълим «Жиноятларнинг олдини олиш фаолияти» мутахассислиги бўйича таълим олаётган тингловчилар, СТТОК ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш хизмати фаолияти мутахассислиги бўйича таҳсил олаётган курсантлар иштирок этишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари профилактика хизматларининг Одамлардан фойдаланиш учун уларни ёллаш билан боғлиқ ва ахлоқ-одоб доирасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўлимлари фаолиятини ташкил этиш, уларнинг фаолият натижалари, бошқа соҳавий хизматлар ва кенг жамоатчилик билан ҳамкорлиги, ушбу соҳадаги муаммо ва камчиликлар қизғин баҳс-мунозаралар, савол жавоблар асосида атрофлича муҳокама қилинди.
Илмий-амалий анжуман маърузаларида ва муҳокама жараёнида одам савдоси билан боғлиқ ва ахлоқ-одоб доирасидаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашишни ҳуқуқий таъминлаш борасида амалдаги маъмурий ва жиноят қонунчилиги нормаларини такомиллаштириш, ушбу тоифадаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш фаолиятини самарали амалга оширишга қаратилган хулоса, таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Давра суҳбати якунида амалиёт ходимлари билан Академия профессор-ўқитувчилари ҳамкорликда “Одам савдоси билан боғлиқ ва ахлоқ-одоб доирасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш” мавзусида ўқув-услубий қўлланма тайёрлашга келишиб олишди.

Совершенствование деятельности профилактических служб органов внутренних дел по предупреждению торговли людьми и правонарушений в сфере нравственности
25 января 2012 года в Академии МВД был проведен «круглый стол» на тему “Совершенствование деятельности профилактических служб органов внутренних дел по предупреждению торговли людьми и правонарушений в сфере нравственности».
В мероприятии принимали участие сотрудники ГУПП МВД, УПП УВД Ташкентской области, Организационно-инспекторское управление МВД, профессорско-преподавательский состав кафедры профилактики преступлений, сотрудники проекта актуальных проблем охраны общественного порядка и борьбы с преступностью, стажёры-соискатели-исследователи отдела подготовки научно-педагогических кадров, слушатели, обучающиеся по специальности «Деятельность по профилактике преступлений», курсанты, обучающиеся по специальности «Деятельность по предупреждению правонарушений» Высших курсов по подготовке сержантского состава.
В ходе «круглого стола» были заслушаны доклады представителей структурных подразделений профилактических служб ОВД Республики Узбекистан, содержание которых было посвящено обсуждению проблем организации деятельности в этой сфере и ее результатам, проблемам, возникающим в ходе взаимодействия с другими отраслевыми службами и широкой общественностью. Выступающие рассказывали о существующих в практической деятельности проблемах и недостатках, об интересных жизненных ситуациях, возникающих в их практической деятельности, которые вызвали большой интерес у участников мероприятия. Слушатели и курсанты задавали интересующие их вопросы, связанные с предупреждением торговли людьми и правонарушений в сфере нравственности, и получали исчерпывающие ответы на них.
В процессе обсуждения докладов были выработаны предложения и рекомендации, направленные на совершенствование методического обеспечения, а также действующего административного и уголовного законодательства с целью повышения эффективности осуществления деятельности по профилактике торговли людьми и правонарушений в сфере нравственности.
В завершении данного мероприятия сотрудники практических органов совместно с профессорско-преподавательским составом Академии приняли решение о необходимости совместной подготовки учебно-методического пособия под названием «Предупреждение торговли людьми и правонарушений в сфере нравственности».