Худойберди Тўхтабоев билан учрашув
2012 йил 29 январь куни ИИВ Академиясининг Маънавият ва маърифат марказида Сержантлар таркибини тайёрлаш олий курслари курсантларининг Ўзбекистон Республикаси халқ ёзувчиси Худойберди Тўхтабоев билан учрашуви бўлиб ўтди.
Ёзувчи Худойберди Тўхтабоевнинг бадиий асарларини севиб ўқимаган киши бўлмаса керак. Айниқса бир неча бор қайта нашрдан чиққан, дунёнинг кўплаб тилларига таржима қилинган “Сариқ девни миниб” романини китобхонлар севиб мутолаа қилишади.
Учрашувда ёзувчи ўзининг ҳаёти ва ижоди, ёзган асарларининг дунёга келиш тарихи тўғрисида курсантларга батафсил сўзлаб берди. Шу билан бирга, ичидан ўтган кечинмалари, кўп йиллик ижоди давомида дуч келган тўсиқларни қандай бартараф этгани тўғрисида сўзлаб, курсантларга ҳаётда учрайдиган қийинчиликларни енгиб ўтиш юзасидан маслаҳатлар берди.

Встреча с Худойберди Тухтабаевым
29 января 2012 года в Центре духовности и просветительства Академии МВД Республики Узбекистан состоялась встреча курсантов Высших курсов по подготовке сержантского состава с народным писателем Узбекистана Худойбейрди Тухтабаевым.
Художественные произведения Худойберди Тухтабаева широко известны читателям Узбекистана. Особой популярностью пользуется его роман «Оседлав желтого дьявола», переизданный десятки раз, переведенный на многие языки мира.
В ходе встречи писатель рассказал курсантам об истории создания своих произведений, о том, что их адресатом является юношество. Герои его произведений – это в основном молодые люди, впервые сталкивающиеся с жизненными проблемами. В процессе их преодоления они познают глубинный смысл таких понятий, как добро и зло, верность идеалам, у них формируются такие качества, как стойкость, ответственность за принятые ими решения. Писатель пожелал курсантам формировать у себя такие же качества, которые так необходимы в жизни.